Таг:, , , , , , ,

Како моментално да прочитате некого – Совети од агенти на тајни служби

Способноста да ги читате други луѓе може значајно да ви помогне во вашата комуникација Една...

Најевтино во животот е кога сам ќе си платиш!

Можат да ми го направат патот со трња. Можат да не престанат да ме плукаат, да фрлаат по мене...

„Кога изгледа дека нема излез од некоја ситуација, има барем четири“ – Најголемите Еврејски мудрости

Еврејските изреки се едни од најголемите мудрости на светот -Ако проблемот може да се реши...

Наметливи мисли – Само едно прашање може да ви помогне да се ослободите од нив

Како да ги отстраниме наметливите мисли? Само со одговорот на едно прашање и немирот,...

Стари Индијански мудрости – Добрите луѓе гледаат добри знаци

Мудрости кои ќе ви го променат животот Индијанците по грешка го добиле своето име....

Најважните животни лекции кои морате да ги запаметите

Понекогаш поради секојдневните обврски и брзото темпо забораваме многу важни нешта Ова се...

Токсични мисли кои ве спречуваат да ја пронајдете вистинската љубов

Еве кои мисли ја блокираат вашата среќа во пронаоѓањето на вистинската љубов Дали знаете...

Пауло Коелјо советува – Нека оваа мисла ви стане ваша водилка..

Секој ден Бог ни дава. Цитат од книгата „На брегот на реката Педра седеше и плачење сама“, на...

Добрата личност гледа само добри знаци: Мудри мисли на старите Индијанци

Кога ќе се пресече и последното дрво, кога ќе се пресуши и последната река, кога ќе се фати и...

Немој никогаш за пораснеш, тоа е замка! Најубави цитати за негување на детето во нас

Овие цитати ќе ве натераат да го разбудите заспаното дете во вас и повторно да гледате на...

Најмногу ве мразат оние кои најмногу ви должат: Мудрости на Душко Радовиќ

Ова се најпознатите мудрости на Душко Радовиќ. 1. Секогаш е подобро ТАМУ отколку ОВДЕ и...

Време е за нови почетоци – моќни цитати кои ќе ве охрабрат

Луѓето често заглавуваат во животот кој не го сакаат, било поради сплет од околности или...

Одлучете да бидете среќни уште денес – имате зошто!

Не постои хемиска формула за среќа и како таа да се оствари, ниту совршени одговори на сите...

Најубави мисли за смислата на животот

Мразам празни разговори. Сакам да зборувам за атоми, смрт, вонземјани, секс, магија,...

Познатиот руски психолог откри 10 сурови ВИСТИНИ кои слабите нема да ги прифатат

Рускиот психолот Михаил Лабковски преку 30 години работи во пракса, а на широката јавност му...

Се одлучив за љубов, омразата е преголем терет за мене: Најсилните цитати на Мартин Лутер Кинг!

Добитникот на Нобелова награда и борецот за човековите права остави голема трага во...

Тешки и сурови вистини од СИГМУНД ФРОНД кој ќе ве замислат

Оној момент кога една личност ќе почне да размислува за смислата на животот, можете да ја...

Одлични начини како да си го поедноставите животот

Заокружи го својот ден пред спиење. Размисли за се, тоа ќе ти помогне да се ослободиш од...

Едуардо Галеано: „Живееме во свет каде што свадбите се поважни од љубовта, а изгледот од паметта!

Едуардо Галеано е уругвајски писател, автор на меѓународни наслови, кој на своите читатели...

Проговори само ако она што ќе го кажеш е подобро од тишината: Познати кинески поговорки!

Кина отсекогаш е сметана за колевка на знаењето и разбирањето на светот и местото на човекот...