Таг:, , , , , , , ,

Со секој нов ден се раѓаш повторно, стануваш нова личност

Ти не си ти од вчера и со секој нов ден можеш да станеш подобра личност. Остави го зад себе...

Не дозволувајте животот да ве прегази – Направете ги ОВИЕ нешта

Правило број 1 – Исфрлете се непотребно од вашиот живот! 1.Исфрлете се непотребно од...

Од денес не се плашам од животот!

Многу од најубавите животни приказни започнале со прашањето „Што ако…“ Кога сте го...

Мораш да научиш сам да го носиш теретот на својот животот

Некои тешкотии во животот не доаѓаат за да не скршат, туку за да ни покажат колку всушност не...

Живеј сега! Твојата иднина зависи од овој ден, искористи го најдобро

Не мисли на деновите кои изминале а немој да се грижиш нити за деновите кои доаѓаат. Живеј...

Дали се трудиш да го добиеш она што го заслужуваш, или само она кое ти се нуди?

Колку мислиш дека заслужуваш во животот – Тоа е главното прашање кое ќе го одреди твојот...

Првата детска амбасада во светот Меѓаши-Република Македонија го слави својот 28. роденден

На 29 април се навршуваат 28 години од оформувањето на Детската амбасада Меѓаши. „Драги...

Немој да се разбудиш еден ден и да сфатиш дека си се грижел за нешта кои не се важни

Еден ден кога ќе погледнеш назад ќе сфатиш колку залудно си се грижел околу нешта кои не биле...

Иднината е во создавањето на прилики, а не во нивното чекање

Не е доволно само да тргнеш кон иднината, потребно е да донесеш одлука дека нема постојано да...

Направете добро дело за вашата иднина: Оставете лажица со шеќер во вашиот двор

Можеби ќе ви звучи необично овој предлог, но имајќи во предвид дека се најавуваат тропски...

Најважната афирмација во новиот ден: Овие зборови ви помагаат да се промените себеси и својот живот

Денес е нов ден. Денес денот е како создаден за нов почеток, радосен, исполнет со живот. Денес...

Не го добиваме она што го сакаме – туку она што СМЕ!

Она што е наменето за нас, нема да не размине Што ако некој ви каже дека – нема да ви се...

Не е проблем кога ДРУГИТЕ ќе ви застанат на патот, проблем е кога ќе си застанете САМИТЕ себеси

Проблем е кога ќе си застанете самите себеси на патот и не си дозволувате да продолжите...

Она што претстои е многу подобро од она што поминало

Храброст е да го оставиш минатото и да почнеш повторно од почеток Пушти ги луѓето кои само...

Во декември го садиме семето на иднината: Следете го своето срце и делувајте паметно

За почеток неколку прашања… Ја завршуваме најкармичката година во милениумот, па да...

Алан Вотс: Ослободете се од минатото и започнете да живеете!

Теоријата за „бродот кој плови и остава трага“ открива длабока филозофија за животот...

Ова е нашата иднина: Како ќе изгледа интернетот во 2030 година

Се ближи крајот на ерата на слободниот говор! Публикацијата за дизајн, технологија, науката...

Понекогаш едноставно е најдобро да заминете и заборавите

Ти имаш право да ги земеш своите работи и да започнеш одново некаде, на друго место, ти имаш...

25 култни цитати на Габриел Гарсија Маркес

Го сакаме поради неговите дела обвиени со митови и мистерии, кои може да ги читаме повторно и...

Најубави мисли за смислата на животот

Мразам празни разговори. Сакам да зборувам за атоми, смрт, вонземјани, секс, магија,...