Таг:, , , , , , , ,

Моќни симболи во Келтската и Викиншката култура

Културите низ светот се исполнети со значителни симболи, кои често ја привлекуваат нашата...

Во тек е реконструкција на Музеј на Град Скопје

Се работи на реконструкција на изложбениот простор во Музеј на град Скопје, и истата треба...

(ФОТО) Земјата на живописни пејзажи и необична традиција: Ве водиме во МАРОКО

Мароко е земјата на силните мириси и вкусови, живописните бои и предели кои го одземаат...

Дубаи како една од најпопуларните дестинации: Кои правила не ги знаете?

Високи парични казни им стасуваат на оние кои што користат некултурни зборови … Одморите...

Претставена онлајн платформата „Ново Име”: Секој месец дo 2.500 евра за млади таленти во Македонија

Имаш помеѓу 16 и 30 години и живееш некаде, било каде на територија на Македонија? Поседуваш...

Во петок ќе се одржи изведбата на оперската претстава „Евгениј Онегин“ во НОБ

Националната опера и балет ви ја најавува изведбата на операта „Евгениј Онегин“ на 24.1.2020...

Познатата претстава „Вардарски пастуви“ оваа година ќе гостува во Австралија

„Според Годишната програма за 2020 година одобрена од Министерството за култура, претставата...

Пет работи кои никогаш нема да излезат од мода: Уживајте во она што е навистина важно!

Не постои тренд што може да биде пред, на пример, образованието Денес е скоро се мода. Од...

Џијан Емин со фантастичен настап во Нови Сад со проектот „La Vie En Rose“

Македонскиот диригент и композитор Џијан Емин, на 22 декември настапи во Нови Сад, во салата...

Вистинскиот ЏЕНТЛМЕН добро ги знае и применува овие нешта

Ви донесуваме мал водич за тоа што всушност го прави еден маж вистински џентлмен каков што...

8 клучни особини на културните луѓе

„Животот има свои услови. За човек да биде прифатен меѓу образованите луѓе, мора да биде...

Најдоброто од македонската рап сцена на првиот соло концерт на ЛД Пистолеро

Во рамки на 21. издание на фестивалот Таксират вчеравечер во Младинскиот културен центар се...

Сонатна вечер со рускиот пијанист Евгениј Корољов

Исклучителниот руски пијанист Евгениј Корољов в понеделник (2 декември) во 20 часот ќе одржи...

На 27. ноември публиката во НОБ ќе ужива во „Кармина Бурана“ со почеток во 20 часот

Националната опера и балет ви ја најавува моќната изведба на најпопуларната сценска...

На 16. ноември во 20 часот во НОБ ќе се одржи балетскиот спектакл „Клеопатра“

Балетскиот спектакл „Клеопатра“ грандиозна постановка, разнобојно дело што во многу...

Врвниот контрабасист Рено Гарсија Фонс во Филхармонија

Врвниот француски контрабасист Рено Гарсија Фонс в четврток во 20 часот ќе настапи како...

На 22. октомври ќе биде изведена раскошната балетската претстава „Дамата со камелии“ во НОБ

Во вторник, 22 октомври, 2019 година со почеток во 20 часот, во Националната опера и балет ќе биде...

Правила за однесување во КИНО кои некои најчесто ги забораваат

Некои можеби и не се свесни, па би било добро да да се информираат, а за оние кои ги знаат само...

Бонтон за најмалите: Неколку убави манири кои секој родител треба да го подучи своето дете!

Ако вашето дете ги научи основите на однесување уште од најрана возраст, не грижете се, тоа...

Прва историска турнеја на Филхармонија во Израел

Филхармонија во периодот од 1 до 6 октомври за првпат ќе гостува во Израел, земјата во која се...