Таг:, , , , ,

Ако имате многу пријатели, го намалувате ризикот од една болест: Еве како пријателството го чува вашето здравје

Постојат многу различни начини да се зачува мозочната активност на мозокот, но овој е...

7 начини како да ја зачувате добрата меморија

Веќе при првите знаци на губење на меморијата, колку и да се краткотрајни, многу е важно да го...

Видео кое ќе ве расплаче: Џени и Ширли се најдобри другарки кои се среќаваат по 20 години!

Слоновите се големи, слатки и паметни животни. Овие огромни животни имаат најголем мозок во...

Аутистично момче детално ја нацртало картата на светот само врз основа на својата меморија

Аутизмот е комплексно и малку разбрано пореметување поради кое ауистите имаат потешкотии...

Мирисот на кафето поволно влијае на мозокот. Дознајте зошто!

Во истражувањето кое го спровеле научниците од Технолошкиот институт Stivens во Њу Џерси,...

Направете го најдоброто за себе и спречете го губитокот на помнење!

Губитокот на помнењето е физиолошки процес со текот на стареењето. Многу луѓе пробуваат да...

Пијте кафе за подобра меморија. Прочитајте зошто!

Тим на научници од Америка работеле на истражување врз глувци со цел да се докаже...

Тие се вистински научници: Ова се најинтелигентните хороскопски знаци!

Интелигенцијата е ментална карактеристика која се однесува на способноста за учење и...

Иако имаат нежен изглед, најмоќните жени се родени во овој знак!

Иако постојат многу моќни и влијателни жени родени во различни хороскопски знаци, еден...

Која е разликата помеѓу десната и левата хемисфера на мозокот? (ВИДЕО)

Која хемисфера на мозокот доминира кај вас левата или десната? Знаете ли која страна ги...

Дали знаевте дека музиката го подобрува расположението и здравјето на срцето?

Дали знаевте дека музиката, не само што го подобрува расположението, туку и здравјето на...

Еве како пријателството ни го чува здравјето

Вистинските пријателства го чуваат емоционалното здравје и здравјето на мозокот. Една од...

Вклучете ги во секојдневната исхрана: Доколку имате проблем со варењето, консумирајте сливи!

Поради содржината на пектин, ова здраво овошје е многу важно во лечењето на хемороидите или...

Слон уметник: Ова е најневеројатното видео што ќе го видите денес!

Слоновите се познати по својата меморија, но досега не сме слушнале за нивните уметнички...

Се чувствувате изгубено во животот? Не сте единствени, ова се најчестите причини

Мали парчиња од нашата душа се обидуваат да ни побегнат со тоа што сė повеќе ги игнорираме...

Заборавањето е знак за повисока интелигенција?

Дали му љубоморевте во школо на детето кое можеше се да запомни и тестовите му беа многу...

Ова е листата на најинтелигентните животни

Пчели Пчелите поседуваат исклучителна меморија, која им овозможува да знаат кое цвеќе е...

Трикови за подобрување на меморијата

Сонот е најважен за креирање на сеќавањата, но меморијата може да се “појача”со пиење...

Најдобрите начини за чистење на меморијата од мобилните телефони

Паметните телефони немаат доволно простор, па затоа интерната меморија речиси на секој...

10 тајни за женското тело што не сте ги знаеле

Научниците докажале дека жените имаат појак имунитет, поотпорни се на болка, гледаат повеќе...